Flex – BV: dit jaar nu dan echt?

 In Ondernemingsrecht

Op 15 december 2009 is door de Tweede Kamer nu dan eindelijk het wetsvoorstel voor de Flex-BV aanvaard (Wetsvoorstel Wijziging van Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek in verband met de aanpassing van de regeling voor besloten vennootschappen met beperkte aansprakelijkheid (Wet vereenvoudiging en flexibilisering bv-recht), Eerste Kamer, vergaderjaar 2009–2010, 31 058, A). Op 2 maart 2010 zal het wetsvoorstel worden behandeld door de Eerste Kamer, waarop het mogelijk deze zomer nog wet zal worden.
Ons kantoor zal nog voor de zomer een seminar organiseren over dit onderwerp, u ontvangt tijdig een uitnodiging. Onder de komende wetgeving zullen een paar vergaande wijzigingen worden doorgevoerd en zal er meer vrijheid zijn de vennootschap naar eigen inzicht in te richten.

Enkele wijzigingen:

  • bij oprichting hoeft niet langer € 18.000,– te worden gestort: de minimum kapitaal eis wordt € 1,-;
  • enkele kapitaalbeschermingsregels komen te vervallen: bij inbreng in natura is geen accountantsverklaring meer vereist en transacties tussen de oprichters of aandeelhouders 2 jaar na de oprichtingsfase is niet meer aan beperkingen en regels onderhevig als eerder het geval was.
  • de blokkeringsregeling komt te vervallen die thans inhoudt dat een aandeelhouder zijn aandelen eerst aan de overige aandeelhouders te koop moet aanbieden voordat hij ze aan een derde mag verkopen. Aandelen worden nu ook bij de BV vrij verhandelbaar.
  • aandelen van gelijke soort moesten onder de huidige wet verplicht gelijk behandeld te worden, nu wordt het mogelijk te differentiëren in stemrechten waarbij ook aandelen zonder stemrecht of zonder winstrechten kunnen worden uitgegeven
  • iedere aandeelhouder kan eigen bestuurder benoemen (moet onder huidig recht alleen door algemene vergadering);
  • opleggen van kwalitatieve verplichtingen aan aandeelhouders in de statuten wordt mogelijk;
  • volledige afschaffing van het steunverbod: onder komend recht mag de BV financiële zekerheid stellen of zich sterk maken bij de koop van aandelen in haar kapitaal;
  • besluitvorming buiten vergadering blijft mogelijk, maar stemmen moeten schriftelijk worden uitgebracht.

Verder komt er een zwaardere verantwoordelijkheid bij bestuurders te liggen: bij iedere uitkering die door de BV wordt gedaan aan haar aandeelhouders, moet het bestuur een uitkeringstest doen. Het bestuur moet daarbij nagaan of zij verwacht dat de vennootschap een jaar na het doen van de uitkering nog aan haar betalingsverplichtingen kan blijven voldoen. Gaat het bestuur te lichtvaardig over tot het doen van de uitkering, dan kan het bestuur aansprakelijk gesteld worden voor de schade en zal de ontvangende aandeelhouder de ontvangen uitkering moeten terugbetalen aan de vennootschap.

Recent Posts
  • 2 juni 2026

    We noemen het HaaS, want dan is het geen HuuR. Of toch wel..?

    Hanneke Slager
    Hardware als dienst HaaS (hardware as a service) en varianten daarop, zoals DaaS (device as a service), zijn populaire vormen van het beschikbaar stellen van hardware. Van zware servers tot laptops, tablets, smart phones, netwerkapparatuur en PC’s en alle andere IT “spullenboel” daartussenin (ik noem dat hierna gemakshalve allemaal “hardware”). Met “as a service” wordt
    Read More
  • 28 april 2026

    Nieuwsbrief april 2026

    Hanneke Slager
    Woord vooraf  De laatste tijd zien we veel nieuwe ontwikkelingen die impact hebben op de IT-sector. Er is in korte tijd veel nieuwe wetgeving gekomen en we zien een toenemende dreiging van cyberaanvallen, waarbij hackers steeds geraffineerder te werk gaan en maximaal gebruik maken van de mens als ‘zwakste schakel’. Als gevolg hiervan hebben we
    Read More
  • 14 april 2026

    De zorgplicht van de IT-leverancier onder de loep: het vervolg bij de Hoge Raad

    Joar Spangenberg
    Op 13 maart 2026 heeft de Hoge Raad arrest gewezen in de zaak GAC/Verano c.s. De Hoge Raad verwerpt alle cassatieklachten van GAC, waarmee het oordeel van het Hof ’s-Hertogenbosch definitief in stand blijft. Een relevante uitspraak voor de IT-praktijk. Wat was de kern van de zaak? Het geschil draaide om de implementatie van een
    Read More

Leave a Comment

Top