Permanent gedetacheerde werknemer valt niet meer tussen wal en schip bij overgang van onderneming

 In Arbeidsrecht

Eerder berichtten wij u dat het Europees Hof op 21 oktober 2010  naar aanleiding van zogenaamde prejudiciële vragen van het Gerechtshof Amsterdam heeft beslist dat de wetgeving met betrekking tot overgang van onderneming ook van toepassing is op werknemers die binnen een concern permanent gedetacheerd zijn bij een ook tot het concern behorende onderneming. Op 25 oktober 2011 heeft het Gerechtshof Amsterdam deze lijn gevolgd.

Op 21 oktober 2010 heeft het Europees Hof naar aanleiding van zogenaamde prejudiciële vragen van het Gerechtshof Amsterdam beslist dat de wetgeving met betrekking tot overgang van onderneming ook van toepassing is op werknemers die binnen een concern permanent gedetacheerd zijn bij een ook tot het concern behorende onderneming. Wanneer de onderneming waarbij deze werknemers permanent tewerk zijn gesteld (de niet-contractuele werkgever) krachtens overgang van onderneming overgaat naar een onderneming buiten het concern, gaan deze werknemers mee over op grond van overgang van onderneming zonder dat zij een arbeidsovereenkomst hebben met deze onderneming. Hiermee heeft het Europees Hof de wetgeving met betrekking tot overgang van onderneming van toepassing verklaard op zowel de contractuele als de niet-contractuele werkgever.

Op 25 oktober 2011 heeft het Gerechtshof Amsterdam deze lijn gevolgd. Volgens het Gerechtshof Amsterdam is er ruimte voor zogenaamd meervoudig werkgeverschap. Het gevolg hiervan is dat de overnemende onderneming niet zonder meer haar eigen arbeidsvoorwaarden kan opleggen aan de overgenomen werknemers. Een overnemende onderneming moet (binnen de grenzen van het Nederlandse recht) de aanspraken van de werknemers zoals zij die hadden opgebouwd binnen het concern van de overdragende onderneming overnemen.

De uitspraak van het Gerechtshof Amsterdam heeft grote gevolgen voor de overnemende partij. Zij zal onder meer achterstallig loon (inclusief wettelijke rente en verhoging) alsnog moeten betalen aan de overgenomen werknemers. Verder kan niet uitgesloten worden dat de uitspraak van het Gerechtshof Amsterdam ook gevolgen heeft voor andere situaties waarin sprake is van permanente detachering via een andere vennootschap. Te denken valt hierbij aan payrollconstructies.

Op basis van deze uitspraak adviseren wij u om bij overnametrajecten nauwkeurig na te gaan of er sprake is van werknemers die geen arbeidsovereenkomst hebben met de over te nemen vennootschap, maar hier wel op permanente basis gedetacheerd zijn via een andere vennootschap. 

Recent Posts
  • 2 juni 2026

    We noemen het HaaS, want dan is het geen HuuR. Of toch wel..?

    Hanneke Slager
    Hardware als dienst HaaS (hardware as a service) en varianten daarop, zoals DaaS (device as a service), zijn populaire vormen van het beschikbaar stellen van hardware. Van zware servers tot laptops, tablets, smart phones, netwerkapparatuur en PC’s en alle andere IT “spullenboel” daartussenin (ik noem dat hierna gemakshalve allemaal “hardware”). Met “as a service” wordt
    Read More
  • 28 april 2026

    Nieuwsbrief april 2026

    Hanneke Slager
    Woord vooraf  De laatste tijd zien we veel nieuwe ontwikkelingen die impact hebben op de IT-sector. Er is in korte tijd veel nieuwe wetgeving gekomen en we zien een toenemende dreiging van cyberaanvallen, waarbij hackers steeds geraffineerder te werk gaan en maximaal gebruik maken van de mens als ‘zwakste schakel’. Als gevolg hiervan hebben we
    Read More
  • 14 april 2026

    De zorgplicht van de IT-leverancier onder de loep: het vervolg bij de Hoge Raad

    Joar Spangenberg
    Op 13 maart 2026 heeft de Hoge Raad arrest gewezen in de zaak GAC/Verano c.s. De Hoge Raad verwerpt alle cassatieklachten van GAC, waarmee het oordeel van het Hof ’s-Hertogenbosch definitief in stand blijft. Een relevante uitspraak voor de IT-praktijk. Wat was de kern van de zaak? Het geschil draaide om de implementatie van een
    Read More

Leave a Comment

Top